Electronic - Fast Acting - MERGSB10 10A 250V FA GLASS FUSE 5MM X - GSB10
MERSENlogo
MERSEN
MERGSB10 10A 250V FA GLASS FUSE 5MM X
Product code:
MERGSB10
Mfr Number:
GSB10
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
Miniature fuse GSB - Fast-Acting 250VAC 10A Size 5x20 Ferrule
250V, Fast Acting, Glass, 5mm x 20mm
Technical Specifications
Technical Specifications
Electronic - Fast Acting
Mfrcode MFZ
Catalog Number GSB10
MFR UNSPSC 39121623
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME ELECTRONIC FUSE
Type GLASS TUBE
Length 20 MM
APPROVAL CSA
VOLTAGE RATING 250 VAC
DIAMETER 5 MM