Electronic - Fast Acting - GGX3/4 FUSE MINI.125V NO-TD 1X1/5 - GGX3/4
MERSENlogo
MERSEN
GGX3/4 FUSE MINI.125V NO-TD 1X1/5
Product code:
MERGGX34
Mfr Number:
GGX3/4
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 5 EA , Multiple  5 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
Miniature fuse GGX 8AG - Fast-Acting 250VAC 0.75A Size 1/4x1 Ferrule
Up to 250V, Fast-Acting Glass, 1/4" x 1"
Technical Specifications
Technical Specifications
Electronic - Fast Acting
Mfrcode MFZ
Catalog Number GGX3/4
MFR UNSPSC 39121623
PRODUCT NAME ELECTRONIC FUSE
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
Type GLASS TUBE
Length 1 INCH
APPROVAL UL, CSA
VOLTAGE RATING 250 VAC
DIAMETER 1/4 INCH
CURRENT RATING 3/4 AMPERE
Terminal Type FERRULE
Characteristics FAST ACTING
Interrupting Rating 35 AMPERE AT 250 VAC, 10 KILOAMPERE AT 125 VAC