Electronic - Fast Acting - GGM3 FUSE MINI 250V N-T.D.5X20MM - GGM3
MERSENlogo
MERSEN
GGM3 FUSE MINI 250V N-T.D.5X20MM
Product code:
MERGGM3
Mfr Number:
GGM3
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 5 EA , Multiple  5 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
Miniature fuse GGM - Fast-Acting 250VAC 3A Size 5x20 Ferrule
Up to 250V, Fast Acting, Glass, 5mm x 20mm
Technical Specifications
Technical Specifications
Electronic - Fast Acting
Catalog Number GGM3
Mfrcode MFZ
MFR UNSPSC 39121623
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME ELECTRONIC FUSE
Type GLASS TUBE
Length 20 MM
APPROVAL UL, CSA
VOLTAGE RATING 250 VAC
DIAMETER 5 MM
CURRENT RATING 3 AMPERE
Terminal Type FERRULE
Characteristics FAST ACTING
Interrupting Rating 100 AMPERE AT 250 VAC, 10 KILOAMPERE AT 125 VAC