Electronic - Fast Acting - GGM2-1/2 FUSE MINI 250V N-T.D.5X20MM - GGM2-1/2
MERSENlogo
MERSEN
GGM2-1/2 FUSE MINI 250V N-T.D.5X20MM
Product code:
MERGGM212
Mfr Number:
GGM2-1/2
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 5 EA , Multiple  5 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
Miniature fuse GGM - Fast-Acting 250VAC 2.5A Size 5x20 Ferrule
Up to 250V, Fast Acting, Glass, 5mm x 20mm
Technical Specifications
Technical Specifications
Electronic - Fast Acting
Mfrcode MFZ
Catalog Number GGM2-1/2
MFR UNSPSC 39121623
MFR FULLNAME MERSEN (FORMERLY FERRAZ SHAWMUT INC)
PRODUCT NAME ELECTRONIC FUSE
Type GLASS TUBE
Length 20 MM
APPROVAL UL, CSA
VOLTAGE RATING 250 VAC
DIAMETER 5 MM
CURRENT RATING 2-1/2 AMPERE
Terminal Type FERRULE
Characteristics FAST ACTING
Interrupting Rating 100 AMPERE AT 250 VAC, 10 KILOAMPERE AT 125 VAC