TSH7-3TB SHROUD UL98 800-1200NON-F
 Previous
 Next
Electronic - Automotive - TSH7-3TB SHROUD UL98 800-1200NON-F - TSH7-3TB
EATON BUSSMANNlogo
EATON BUSSMANN
Product code:
BUSTSH73TB
Mfr Number:
TSH7-3TB
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Cut Sheet
 Back
 Cut Sheet
Product Details

Product Details
Bussmann series enclosed rotary disconnects provide an easy to install solution for providing a switch for power. Enclosed compact circuit protectors (CCP) offer some of the smallest options in the market for increasing protection and panel SCCR, available for 30 amp Class CC fuses, and up to 60A for class CF fuses. Other UL 98 options include up to 1200A non-fused and up to 800A Class L fused options. UL 508 load break disconnects for control and disconnecting means for motor applications.