Others - 556730 BRAID MBJ30-150-10 - 556730
NVENT ERICO
556730 BRAID MBJ30-150-10
Product code:
ERC556730
Mfr Number:
556730
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Back
Product Details

Product Details
556730 BRAID MBJ30-150-10
MBJ Grounding and Bonding Braid, Tinned Copper, 180 A Ampacity, 59.2 kcmil, 5.906", 0.413" Hole
Technical Specifications
Technical Specifications
Others
Mfrcode ERC
Catalog Number 556730
MFR UNSPSC 26120000
MFR FULLNAME ERICO, INC.
PRODUCT NAME EARTH BRAID
PKG UOM EA
Type FLAT
Material ELECTROLYTIC COPPER
ADDITIONAL INFORMATION APPROVAL UL 467 OPERATING TEMPERATURE 105 DEG C INCLUDES INTEGRAL PALM HOLE SIZE 10.5 MM DIA
Length 150 MM
Width 23 MM